Po co instaluje się wkłady kominowe?

Instalacja wkładu kominowego nosi nazwę koszulkowania i polega na zamontowaniu w istniejącym już kominie swoistej koszulki, która wykonana jest zazwyczaj ze stali kwasoodpornej (wyjątek stanowią kotły kondensacyjne, które współpracują z przewodem powietrzno-spalinowym. Nie raz do ich montażu są potrzebne tarcze diamentowe do cięcia. W ich przypadku możliwa jest również instalacja wkładu kominowego wykonanego ze specjalnego tworzywa). Wkłady kominowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku kominów połączonych z kotłami o charakterze olejowym bądź gazowym. Koszulki można instalować w kominach murowanych pod warunkiem, że średnica przewodu dymowego wynosić będzie przynajmniej 150 mm. Ograniczenie takie wynika z obowiązujących przepisów dotyczących każdego przewodu posiadającego okrągły kształt. Planując przebudowę lub budowę systemu ogrzewania, warto rozważyć także czy nie przyda nam się rekuperacja Wrocław. Jaką funkcję pełnią wspomniane koszulki?

Niezbędna ochrona

Montaż wkładów kominowych podlaskie to usługi, do których wykonania są niezbędne takie akcesoria jak specjalistyczne tarcze do betonu. Montaż wkładów jest niezbędny dla posiadaczy kominów murowanych podłączonych do nowoczesnych kotłów gazowych lub olejowych. Dlaczego? Ponieważ spaliny z kotła oddziałują na takie kominy bardzo niekorzystnie, doprowadzając do szybkiego ich niszczenia. Wszystko za sprawą obecnej w tych spalinach pary wodnej bogatej w agresywne składniki (między innymi kondensat).

Wkłady kominowe montuje się zarówno w nowych kominach, jak i tych nieco starszych, którym potrzebne jest odnowienie. Dzięki swoistej kwasoodpornej koszulce zawarte w spalinach substancje nie osadzają się bezpośrednio na kominie, a co za tym idzie, nie wywołują jego zniszczenia.

Kto zainstaluje wkład kominowy?

Jeśli chodzi o instalację wkładu kominowego, to w tej kwestii istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to przeprowadzenie samodzielnej instalacji. Proces ten wydaje się mało skomplikowany, dlatego wiele osób często w pierwszej kolejności podejmuje próbę montażu we własnym zakresie. Warto jednak podkreślić, że wiedza teoretyczna nierzadko może okazać się niewystarczająca, aby próby takie zakończyły się sukcesem. Z tego powodu, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, a o koszulkowaniu czytaliśmy jedynie w internecie, to zdecydowanie lepszym dla nas rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty, np. usługi zduńskie Białystok lub cieszące się popularnością usługi kominiarskie podlaskie lub nawet firmy zajmującej się czymś takim jak wentylacja Wrocław. Ta opcja jest dla amatorów o wiele bezpieczniejsza i stanowi gwarancję, że prace przebiegną właściwie. Warto pamiętać, że wkład kominowy to szczególny element komina, ponieważ to właśnie on posiada bezpośredni kontakt z wydobywającymi się z pieca spalinami. Z tego powodu jego prawidłowa instalacja jest tak ważna.