Różnorodne tarcze ścierne

Występujące w różnych odmianach tarcze ścierne odgrywają ważną rolę. Bez nich pewne popularne urządzenia nie mogłyby wykonywać swoich zadań. Szlifierki kątowe, bo o nie chodzi, pojawiają się na placach budowy i w warsztatach. Korzysta z nich chociażby serwis klimatyzacji Wrocław. Służą do obróbki rozmaitych materiałów. Trzeba jednak wiedzieć jak dobierać tarcze do sprzętu i wykonywanej pracy. Cenne wskazówki znajdują się poniżej.

Tarcze ścierne dopasowane do urządzenia

Na rynku można odnaleźć kilka rodzajów szlifierek kątowych. Różnią się między innymi mocą. Egzemplarze oferujące moc 600-900W są najlepsze dla domowych majsterkowiczów. Profesjonaliści korzystają z odmian oferujących 1000-1200W. Ważna jest też wielkość urządzenia, to ona jest pierwszym kryterium doboru tarczy. Dlatego, że rozmiar zewnętrzny elementu roboczego musi być dopasowany do wielkości szlifierki. Tak by móc założyć osłonę urządzenia. Do dyspozycji są wersje obsługujące tarcze do cięcia 125 mm, oraz 150, 180 i 230 mm.
Każda tarcza do żeliwa, aluminium czy innego materiału ma otwór wewnętrzny. To dzięki niemu możliwe jest założenie ściernicy na szlifierkę. Otwór zawsze musi być dopasowany do podkładki mocującej znajdującej się na urządzeniu. Tylko wtedy tarcza będzie stabilna a wykonywana praca bezpieczna. Ponadto warto wiedzieć, że szlifierka ma określoną prędkość, z jaką może działać. Ten sam parametr ma każda tarcza do metalu czy betonu. Wartości na sprzęcie i elemencie roboczym muszą być zgodne.

Tarcze do szlifowania i cięcia

Czas na kolejne ważne kryterium wyboru, a jest nim rodzaj wykonywanej pracy. W związku z tym, patrząc pod tym kontem do dyspozycji są dwie opcje. Pierwsza to tarcze do szlifowania betonu i innych materiałów budowlanych i nie tylko. Natomiast drugą odmianą są tarcze do cięcia. Wybierając się na zakupy należy pamiętać, że element stworzony do przecinania nie nadaje się do szlifowania. To oczywiście działa również w drugą stronę.
Spore znaczenie ma dopasowanie ściernicy do obrabianego materiału. Co ciekawe, do twardych surowców używa się miękkich tarcz. Tymczasem miękki materiał obrabia się twardą tarczą. Każdy produkt ma oznaczenia wskazujące, do jakiego materiału można go stosować. Do dyspozycji jest na przykład solidna tarcza do aluminium, stali czy żeliwa. Natomiast do cięcia ceramiki najlepsze są tarcze diamentowe.